Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Arkadaşlar 13 sistemiyle ilgili ayrıntılı değerlendirmeyi yarın yapacağım. Bu sistemle ilgili aklımı kurcalayan bir sürü şey var. Şimdi güncellenen ecmwf diyagramına baktım samsun diyagramı mesela orta karadenizde ancak 500 hpa karmaşası hala son bulmamış modeller doğu karadenizde ortaklaşmışken. Bu bir yana hem ecmwf hem gfsnin sapma haritalarına baktığımda hala batıda ve ull olarak adlandıramayız şuan ancak inen sistem diyeyim. İnen sistemin pv ile bağlantı kurduğu noktada ve ülkenin batısında sapma haritası bu vadeye göre oldukça yüksek. Sistemin hala oturduğunu düşünmüyorum. Yarın son kez konuşuruz sonraki gün sistem gelmiş olacak zaten. Tahminim samsun ordu arasından ull dalmasıydı ancak oluşacak en yüksek ihtimalli senaryo şuanda gfsnin bir tık daha doğulu hali ecmwfnin de bir tık batılı hali

• Ayın 6'sı gibi beklediğim sistem herkes gibi benide sekteye uğrattı artık iklim değişikliğinin zararlarını bizlerde görüyoruz.havanın garantisi olmaz Olamaz sadece bize sunulan verilere göre tahmin yapmaktayız.günde 4 güncelleme olan GFS ve günde 2 güncelleme olan ECMWF bunların model anlamında en yetkili modelleri herşey model değil modellere yansıtan parametreler mevcut iç yapısına girince resmen fizik ve matematik derslerinin karışımı gibi olduğunu düşünün.o yüzden kimse ben bildim ben tahmin ettim ben yaptım diyemez.şimdi gelelim asıl konuya modellere yansıyan ayın 15'inden sonraki soğuk ataklar her güncelleme değişecek ancak ben karadeniz sahil hattına geçtiğimiz sistem gibi süpriz kar yağışları bırakacağını düşünüyorum eger süprizsiz bir kar yağışını soruyorsanız şubat ayını beklememiz lazım (Geç gelen Kış-Geç Gelen Yaz) tezi artık geçerlidir benim için bekleyelim görelim NAO'yu takip edelim.

1 hafta önce söyledim süpriz olmayan kar yağışları için tarih belli ULL konusuna değinmek istemiyorum. ULL dediğimiz sistem veri tabanlarına bir anda aykırı oluşan sistem. benim gözümde rotasıda belli ,ya yunanistana gidecekti ya da karadeniz üzerinden kafkaslara. ULL sistemini bu sene GEM modeli çözmüştür bana göre,2017 ULL sistemini de UKMO Modeli çözmüştü.yani kısacası -12 lerden -9 lara eriyen bir ULL daha erirmi ya da bir anda gidermi derseniz gitmez ancak -8'e gerileyebilir sahil kesimlerine ait iç kesimler güzel kar yağışları alacaktır eminim.Yeni Rota 28 Ocaktan itibaren.

• 1 hafta önce söyledim süpriz olmayan kar yağışları için tarih belli ULL konusuna değinmek istemiyorum. ULL dediğimiz sistem veri tabanlarına bir anda aykırı oluşan sistem. benim gözümde rotasıda belli ,ya yunanistana gidecekti ya da karadeniz üzerinden kafkaslara. ULL sistemini bu sene GEM modeli çözmüştür bana göre,2017 ULL sistemini de UKMO Modeli çözmüştü.yani kısacası -12 lerden -9 lara eriyen bir ULL daha erirmi ya da bir anda gidermi derseniz gitmez ancak -8'e gerileyebilir sahil kesimlerine ait iç kesimler güzel kar yağışları alacaktır eminim.Yeni Rota 28 Ocaktan itibaren.

24 diyelim yeni rotaya

• Modeller 13 sistemi için hala net bir olguya varamadı ancak. Orta ve doğu karadeniz kıyıları rakım yükseldikçe iyi kar alacak yağış iyi. Kıyılarda görsellik ve yer yer cıvık örtğ olabilir yaşa gör sistemi olacak. İç kesimler iyi kar alacak ama.

• Modeller 13 sistemi için hala net bir olguya varamadı ancak. Orta ve doğu karadeniz kıyıları rakım yükseldikçe iyi kar alacak yağış iyi. Kıyılarda görsellik ve yer yer cıvık örtğ olabilir yaşa gör sistemi olacak. İç kesimler iyi kar alacak ama.

Hocam Bafra için bir tahmin alabilirim teşekkürler