Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Mart ilk haftadan umutluyum bu sefer bize de gülecek inşallah

inşallah tüm bölgelerimizi güzel bir dek sistemi döver geçer hasret kaldık sağlam deklere

tabi sadece bölgemiz için konuştum yukardaki mesajımda :D ülkemiz geneli için ab şart oluyor iç kesimlerimizden dolayı ancak abli sistemlerin kıyı illerinde sıkıntı yarattığını geçen sistemde de görmüş olduk. Umarım genel olarak etkilendiğimiz sistemler olur.

• inşallah tüm bölgelerimizi güzel bir dek sistemi döver geçer hasret kaldık sağlam deklere

tabi sadece bölgemiz için konuştum yukardaki mesajımda :D ülkemiz geneli için ab şart oluyor iç kesimlerimizden dolayı ancak abli sistemlerin kıyı illerinde sıkıntı yarattığını geçen sistemde de görmüş olduk. Umarım genel olarak etkilendiğimiz sistemler olur.

Evet maalesef hocam 1-2 dereceyle efsaneler kaçtı

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Weather & rada adlı program tahminleri baya iyi 2 3 mart için soğuk havalar kar ikonlarını hafiften koymaya başladı vade uzun bakalım neler olacak.

• Türkiye Avrupa şampiyonasında İtalya'yı yenerse soğuklar artık oraya kaçmaktan vazgeçip bize gelir mi acaba merak ediyorum öğreneceğiz o gün bakalım

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Buradan GFS ye sesleniyorum lütfen ECMWF ye uy en yakın zamanda

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Arkadaşlar geçtiğimiz sistemden beri yazmıyorum.Burda tanınmış değerli bilgili insanlar var.Aslında benim düşündüklerimi onlarda yazmış.Özellikle orta ve doğu karadeniz hazır olsun.Hani martta yarım yada bir günlük karlı sistemler olur özellikle orta ve doğu karadeniz daha iyi bilir bunu.İşte onun daha uzun süreli ve güçlüsünü düşünün.7 8 marta kadar 3 atak gözüküyor.Şuanda kıyılarda kar yapabilecek potansiyelde olan sistem 3.sistem görünüyor.Bakalım mevlam neyler,neylerse güzel eyler.Sağlıcakla kalın...

• Resmi Gönderi

Arkadaşlar geçtiğimiz sistemden beri yazmıyorum.Burda tanınmış değerli bilgili insanlar var.Aslında benim düşündüklerimi onlarda yazmış.Özellikle orta ve doğu karadeniz hazır olsun.Hani martta yarım yada bir günlük karlı sistemler olur özellikle orta ve doğu karadeniz daha iyi bilir bunu.İşte onun daha uzun süreli ve güçlüsünü düşünün.7 8 marta kadar 3 atak gözüküyor.Şuanda kıyılarda kar yapabilecek potansiyelde olan sistem 3.sistem görünüyor.Bakalım mevlam neyler,neylerse güzel eyler.Sağlıcakla kalın...

Her şeyin harika kardeşim. Bunu şöyle biraz veriler endeksler ve modeller ile analiz ederek anlatırsan senin adına daha güzel olur yorumlarını takip ediyorum. Güzel. :olumlu:

• Sistemci5534 Haklısın kardeşim.Öncelikle modeller üzerinden gidecek olursak Ecmwf diyagramı olası sistemin sinyalini veriyor dediğim tarihlerde.Endeksler çok değişken olsada pozitifen notre yönelmekte ısrarcı,yeterki pozitifte kalmasın zira o güzelim soğuklar kafkaslara kaçabilir ki ilk 2 sistem o yönde.Karadeniz kıyıları ucundan yakalıyor soğukları.Fakat 3.sistem bir aksilik olmazsa bize gelecek.Karadeniz pozitiften notre inişi sever.Keza mjoda sinyali veriyor.Tabi bunun etkilerinin yansıması tam olarak bilinemiyebilir.Farklı bilgi birikimi vs baska seylerde vardır onlarda bende kalsın ?Sistemin güzergahı bölgemiz olacak gibi.Ecmwf ve bazı diğer kurumlarda bölgemizi soğuk tarafta bırakıyor.Endeksler,mjo,pna vs bunlardan sistem tahmini yapabilirsin ama sistemin 850hpada eksi8 lemi eksi 16 ilemi geleceğini bilemezsin.Ben bilemem bilen biri varsada saygı duyarım.Düşüncelerimi hem model takibi yapanlar ve bilgili olanlar için,hemde bilgisi olmayan arkadaşlar için harmanlayıp yazdım.Pek vaktim olmadığı içn biraz karışık yazdım.Buralara pek fazla giremiyorum.Fırsat buldukca girip yazıyorum.Hayırlı geceler inşallah sistemi veya sistemleri hepbirlikte takip ederiz...

• Resmi Gönderi

Sistemci5534 Haklısın kardeşim.Öncelikle modeller üzerinden gidecek olursak Ecmwf diyagramı olası sistemin sinyalini veriyor dediğim tarihlerde.Endeksler çok değişken olsada pozitifen notre yönelmekte ısrarcı,yeterki pozitifte kalmasın zira o güzelim soğuklar kafkaslara kaçabilir ki ilk 2 sistem o yönde.Karadeniz kıyıları ucundan yakalıyor soğukları.Fakat 3.sistem bir aksilik olmazsa bize gelecek.Karadeniz pozitiften notre inişi sever.Keza mjoda sinyali veriyor.Tabi bunun etkilerinin yansıması tam olarak bilinemiyebilir.Farklı bilgi birikimi vs baska seylerde vardır onlarda bende kalsın ?Sistemin güzergahı bölgemiz olacak gibi.Ecmwf ve bazı diğer kurumlarda bölgemizi soğuk tarafta bırakıyor.Endeksler,mjo,pna vs bunlardan sistem tahmini yapabilirsin ama sistemin 850hpada eksi8 lemi eksi 16 ilemi geleceğini bilemezsin.Ben bilemem bilen biri varsada saygı duyarım.Düşüncelerimi hem model takibi yapanlar ve bilgili olanlar için,hemde bilgisi olmayan arkadaşlar için harmanlayıp yazdım.Pek vaktim olmadığı içn biraz karışık yazdım.Buralara pek fazla giremiyorum.Fırsat buldukca girip yazıyorum.Hayırlı geceler inşallah sistemi veya sistemleri hepbirlikte takip ederiz...

Kardeşim eline sağlık güzel analizin için en azından böyle faydalı açıklamalar yaparak forumda bu işe ilk defa atılmış yeni üyelerimize bir nebze de olsun faydalı bilgiler vermiş oluruz. İnşallah dediğin gibi olur.

• Dejopihemo eline sağlık kardeşim güzel yorumlamışsın önümüzdeki dönemi. Bende değerlendirme yapacaktım senin dediklerine katılıyorum ilk bir dalga var 1 martta ama bu dalga kıyılara kar yapacak potansiyelde gözükmüyor ki bu dalga ve ardına gelen 2.dalganın da iniş şekli durumu modellerde bir mutabakat sağlanmış gözükmüyor modellerde genel kanı belli avrupada yb hakimiyeti ülkemize veya kafkaslara sistem ancak bu sistemlerin ne şekilde ineceği hala net değil endekslerde çok değişken seyrediyor bu aralar ancak endekslerin pozitifte kalmayacağı aşikar birkaç gün daha geçmesini bekliyorum oturmuş verilerle önümüzü değerlendireceğim uzun süreli soğuklar ve blokaj ihtimali olabilir ancak şu bir gerçek ki 28 şubattan itibaren soğuk sektörde kalacağız gibi gözüküyor 2 3 martta soğuklarda bir tık daha artma olabilir ardından 5 marttan sonra inecek 3.dalgayı bekleyeceğiz daha önceki dalgalar kesin olmadığı için biraz daha beklememiz gerekiyor vade uzun sabırla takibe devam edeceğiz dostlar