Ecmwf-Gfs -Model Paylaşımı Yorumlama

• beklediğim sistem şekli controldeki gibidir. İzlanda ab sinin ilk sistemi engelledikten sonra yatay seyredip hizla dogulamasidir. Sonrasında azor bi firsat daha bulacak artık gerisi şans

• DD053A59-6913-4FB2-B6E1-738832B52C6C.png95ECB81F-B238-4088-B6AE-6C9EB0B0F723.png

Sibirya bölgesinde çok şiddetli soğuklar var. Aynı tarih içerisinde de Stratosferde Sibirya’da Minör bir ısınma mevcut. Mantıksal bir hesaplama yaparsak Ocak ayının son bölümü çok hareketli geçebilir.

Hocam bu görüntüler Şubat ilk haftasında sonra etkisini gösterir. Hatta Şubat 10 desek yeridir. Fakat şöyle bir durumda var bu ısınma çok değişik çok farklı.her haliyle normal bir durum değil vade yaklaşınca takip etmek lazım. 12 ocak civarı başlayıp 20 ocak tarhine kadar sürüyor. Yaklaşık 8 hatta 10 gün sürebilir

• beklediğim sistem şekli controldeki gibidir. İzlanda ab sinin ilk sistemi engelledikten sonra yatay seyredip hizla dogulamasidir. Sonrasında azor bi firsat daha bulacak artık gerisi şans

Şu görüntüler de azorun etkisi ile yani azor sırtı diye tabir ettiğimiz sistem beklentisi yok. Bu saaten sonra kutup ve Sibirya iş yapar diyor modeller. Azora sadece İzlandaya yön şekil hususunda duruş sergilemesi bekleniyor. Öyle Finlandiya ya kadar tırmanıp sırt üzeri sistem beklentisi yok

• Hocam bu görüntüler Şubat ilk haftasında sonra etkisini gösterir. Hatta Şubat 10 desek yeridir. Fakat şöyle bir durumda var bu ısınma çok değişik çok farklı.her haliyle normal bir durum değil vade yaklaşınca takip etmek lazım. 12 ocak civarı başlayıp 20 ocak tarhine kadar sürüyor. Yaklaşık 8 hatta 10 gün sürebilir

Hocam neden bu kadar uzun sürüyor etkisi. Bu sistemde bu kadar sürmemişti farkı ne sizce

• Şu görüntüler de azorun etkisi ile yani azor sırtı diye tabir ettiğimiz sistem beklentisi yok. Bu saaten sonra kutup ve Sibirya iş yapar diyor modeller. Azora sadece İzlandaya yön şekil hususunda duruş sergilemesi bekleniyor. Öyle Finlandiya ya kadar tırmanıp sırt üzeri sistem beklentisi yok

İşte bu sistemde de kutup yükseği vardi da azorun set çekemediği için inemedi soğuklar. Tabi bu konularda sizin bilginiz daha Fazladır

• Şu görüntüler de azorun etkisi ile yani azor sırtı diye tabir ettiğimiz sistem beklentisi yok. Bu saaten sonra kutup ve Sibirya iş yapar diyor modeller. Azora sadece İzlandaya yön şekil hususunda duruş sergilemesi bekleniyor. Öyle Finlandiya ya kadar tırmanıp sırt üzeri sistem beklentisi yok

12-16 arasi yağışlı bir izlanda atağı getirir diye düşünüyorum azorun izlandayi sirt seklinde sagina almasiyla. Üstteki soguklar biraz daha kalirsa az biraz Çeker mi onu bilemiyorum

• aktif bir Sibirya kutup soğuklarının olduğu kış döneminde İzlanda kökenli soğuk atak beklemek zor. Zor dan kastım aktif kutup bölümü olduğu için İzlanda kökenli soğukların geliş ve iniş yönüne İskandinav ve kutup yüksegi gelmesinden dolayı.

Ha gelebilir mi gelir şartlar uygun olursa fakat soğuk siklon çekirdeğini rahatız edecek hususlar ortaya çıkar yinede tam güç inmeyebiliir.

• 12-16 arasi yağışlı bir izlanda atağı getirir diye düşünüyorum azorun izlandayi sirt seklinde sagina almasiyla. Üstteki soguklar biraz daha kalirsa az biraz Çeker mi onu bilemiyorum

Screenshot_20230102-023457.png

Şu şekil neyse cok uzattim iyi geceler 😊

• 12-16 arasi yağışlı bir izlanda atağı getirir diye düşünüyorum azorun izlandayi sirt seklinde sagina almasiyla. Üstteki soguklar biraz daha kalirsa az biraz Çeker mi onu bilemiyorum

Hocam soğuk çekirdeğin oluşmasına engelleme olduğu gibi iniş yönüne de yb gelmekte bu yüzden aktif bir kutup soğukları bu tarz sistemler için büyük sıkıntı

• Hocam soğuk çekirdeğin oluşmasına engelleme olduğu gibi iniş yönüne de yb gelmekte bu yüzden aktif bir kutup soğukları bu tarz sistemler için büyük sıkıntı

Anladim hocam farkli düşünmüştüm teşekkürler. İyi geceler size de ❤

• Hocam neden bu kadar uzun sürüyor etkisi. Bu sistemde bu kadar sürmemişti farkı ne sizce

Kursel harekettlilik uzmanlar bu yönde ısınma olacağı kanısına varmış bu da bir model varsayım değişir yani belki daha kısa ve güçsüz olabilir

• Hocam burda çekirdegin altındaki yüksek ve onun altındaki bir çok balon vehaut dolu ab ler var bunlar sıkıntı hep

Modelin devamında Anladım demek istediğinizi soğuğu kaçırmış resmen. Ara sıra gelip önemli noktalarda uyarın hatamızı anlayalım. Her zaman gelişmek lazim bilgi eksikliği her zaman olacak tabi. Teşekkürler tekrardan ❤