Ecmwf-Gfs -Model Paylaşımı Yorumlama

• GFS gece güncellemesi daha önceki gece güncellemelerinden daha iyi olabilir kimler takipte kalıyor HS Selam

Bence bozacak hem kendi senaryolarıyla hem de diğer modellerle çelişiyor. İnşaallah kazanan GFS olur

Tothenamadı

• Bence bozacak hem kendi senaryolarıyla hem de diğer modellerle çelişiyor. İnşaallah kazanan GFS olur

Sanmam akşam güncellemesini güzel verdi bundan sonra bozacağını düşünmüyorum ufak sapmalar olabilir sıcaklık düşüşü yağışta eksiklik yaşanabilir ama sistemin geleceğine kesin gözüyle bakıyorum

şuan adam akıllı bir kar yağışı görmeyi geçtim havada da olsa kar görmek istiyorum :ohhh:

...

• gece veya sabah güncellemesi adam akıllı gelirse diyagramların yüzdeliği yüzde 25 lere kadar çıkabilir

...

• Sanmam akşam güncellemesini güzel verdi bundan sonra bozacağını düşünmüyorum ufak sapmalar olabilir sıcaklık düşüşü yağışta eksiklik yaşanabilir ama sistemin geleceğine kesin gözüyle bakıyorum

şuan adam akıllı bir kar yağışı görmeyi geçtim havada da olsa kar görmek istiyorum :ohhh:

İnşaallah dostum ama ben çok ümitli değilim açıkcası

Tothenamadı

• Bence sistem gelse bile rakım sistemi olur kıyılar adına pek ümidim yok hatta Ankara da bile rakım sistemi olur

yok hocam ya ankara nın her ilçesi tutucu kar alır bence ama biz istanbullular olarak dek alabildiğimiz için daha şanslıyız diyebilirim

...

• Resmi Gönderi

yok hocam ya ankara nın her ilçesi tutucu kar alır bence ama biz istanbullular olarak dek alabildiğimiz için daha şanslıyız diyebilirim

İnşallah vallahi bir sistem gelsinde kar yağmur farketmez durgun havalardan sıkıldık

• Bence sistem gelse bile rakım sistemi olur kıyılar adına pek ümidim yok hatta Ankara da bile rakım sistemi olur

Hocam bende ya hep ya hiç şeklinde olacağını düşünüyorum inecek olan soğuklar çok güçlü soğuklar (akşamki ecmwf) sistemi alırsak efsane olur kaçarsa da büyük balık kaçırmış olucaz

• IMG_20230101_234036.png

sistem için artık kırıtik saatler için geri sayıma başladık. Sinan hocamızın da bizlerin de son ana kadar beklemesinin sebebi yukarda attığım model tipi .

Modele bakacak olursak öncellikle birleşik krallık Üzerinden direk doğulu yol alan siklon doğrudan ukranya üzerinden kırıma doğru hareket ediyor. SİSTEMİN ANA ATAR DAMARI BU SİKLON . Siklonun burdaki hareketi bize sistemi veriyor yada sıyırıp kaçırıyor. Siklonun dogurdan Hazar yönüne harket etmesi hafif güney doğulu hal almasi gerekiyor. Kuzey doğulu tırmandıkça Karadeniz'e peşine vortkes atıyor. Bu da yatay engelleme hareketini yaptığından soğuklar asılı kalıyor.

Diğer yönden bu siklonun bahsettiğim yere gelip orada biraz daha derinlik kazanması her ne kadar ülkemiz adına yağış vermiş olsa da burda yine yatay engelleme hareketi ile sistem soğuklarına engel oluyor. Bunların tam üzerine de İskandinav yüksegi tam sistem inişi hakareti alsada azor ve kutup yüksegi desteği alamadığı için İzlandaya yenik düşüyor.

Modeller de büyük değişim zaten bunların olup bitmesi ile başlıyor

Hepinize iyi geceler dilerim.