Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Karadeniz sahil hattında cıvık örtü dediğiniz örtü biçimi olmaz saf kar yapar 500 hpa -35 lerde geziyor.aralıkta yaşanan sistemde ise 500 hpa -34/-37 arasındaydı.her zaman karadenizin yağış faktörünü unutuyorsunuz.bölgecilik anlamında söylemiyorum türkiye de akdeniz,ege ve karadeniz yağış bakımından her zaman öndedir.Anlık yaşanacak bir sistem dediğim gibi süprizlerle dolu kestirmek zor.

• Karadeniz sahil hattında cıvık örtü dediğiniz örtü biçimi olmaz saf kar yapar 500 hpa -35 lerde geziyor.aralıkta yaşanan sistemde ise 500 hpa -34/-37 arasındaydı.her zaman karadenizin yağış faktörünü unutuyorsunuz.bölgecilik anlamında söylemiyorum türkiye de akdeniz,ege ve karadeniz yağış bakımından her zaman öndedir.Anlık yaşanacak bir sistem dediğim gibi süprizlerle dolu kestirmek zor.

Trabzon'un Batısindan itibaren konuşuyoruz hocam -9 giriyor rüzgarda var gerisini sen düşün? Sürprizlere açık olduğunu zaten diyorum yienede tahminin için sağol 🤲♥️

• Resmi Gönderi

Karadeniz sahil hattında cıvık örtü dediğiniz örtü biçimi olmaz saf kar yapar 500 hpa -35 lerde geziyor.aralıkta yaşanan sistemde ise 500 hpa -34/-37 arasındaydı.her zaman karadenizin yağış faktörünü unutuyorsunuz.bölgecilik anlamında söylemiyorum türkiye de akdeniz,ege ve karadeniz yağış bakımından her zaman öndedir.Anlık yaşanacak bir sistem dediğim gibi süprizlerle dolu kestirmek zor.

Aralık ayında ki sistemle bir tutmayınız bunu. Sıcaklık en büyük sorun olacak. Keşke sıfırın altına düşse sıcaklıklar lakin son güncellemelere göre zor. İnşallah değişir yaşayıp göreceğiz

• Aralık ayında ki sistemle bir tutmayınız bunu. Sıcaklık en büyük sorun olacak. Keşke sıfırın altına düşse sıcaklıklar lakin son güncellemelere göre zor. İnşallah değişir yaşayıp göreceğiz

Sıcaklık aynı -35 ile -37 arasında gündüz sıcaklığı 0.1 derece oynar mgm kurumunun gün içi sıcaklığını 3 derece gösterip o an samsunda 0.3 derece yi gördüğümü biliyorum sıcaklıkta sorun olmaz.şunu da söylemek gerek yarın sabah netleşir bu ULL sistemi ama az çok rota belli oldu artık.

• Sıcaklık aynı -35 ile -37 arasında gündüz sıcaklığı 0.1 derece oynar mgm kurumunun gün içi sıcaklığını 3 derece gösterip o an samsunda 0.3 derece yi gördüğümü biliyorum sıcaklıkta sorun olmaz.şunu da söylemek gerek yarın sabah netleşir bu ULL sistemi ama az çok rota belli oldu artık.

Son saate kadar değişim açık hocam bu gece ve yarın son nokta koyulur tahminimce

• Şunu da söylemek gerekiyor.ULL çekirdeği hangi şehire oturursa o şehire kar beklemek diğer şehirlere göre daha az olacaktır.saatin ters yönünde ilerlediği için çevresindeki illere yagış pompalayacaktır.2017 sisteminde yaşadık -42 lik çekirdek ordudan giriş yaptı ama orduya 15 cm kar yağmıştı çevre iller neredeyse rekor kırmıştı.

• Trabzonda yorozun etkisi ; Akçaabat , Trabzon merkez ve yomraya yağış bakımından etkisi vardır. Bulut tepe yüksekliği yeteri kadar olmayan sistemlerde rüzgar yönü de kuzeyli olursa bu noktalar yağış sorunu çekiyor .

Trabzonun doğu ilçelerinde yorozun bir etksi yoktur. Bu bölgeler sistemlerde yağış alamıyorsa nedeni rüzgar yönü dür

Örnek:en son gelen sistemde rüzgar yönü çoğunlukla kuzeybatılı ve batılı olduğundan of sürmene araklı yağış sorunu çekti ama rizenin batı ilçelerinde 5cm örtü oluştu . Rüzgar yönü kritik bir etkendir... Trazbon ofta 1 metreye yakın kar varken Trabzon merkezde 30cm vardı . Bunun tam tersi örnekleride var.

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Geçen sene bu günlerde efsane sistem Zonguldak/Kdz Ereğli

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Aurora Borealis (11 Ocak 2022 16:51).