İç Anadolu Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Tahmin Yorumu

• Bu kış sıkı takip için bu kadar süre yeterli sanırım önümüzdeki maçlara bakalım ben hala şubat tezimi savunuyorum şubat marmara ve karadenizin ayıdır aynı şekilde iç bölgeler için de pus soğuk durgun havaların ayıdır belki ay ortası her yıl olduğu gibi 1-1.5 günlük hızlı bi sistem gelir ardından bi soğuk öyle kapatırız gibime geliyor

• Bence iklim iç bölgeler için artık ılımana yakın ocağın sonunda sıcaklık sorunu çeken yerin iklimi karasal olarak geçemez anca fazla ılıman karasal olur o da dağlık bölgeler hatrına

• Resmi Gönderi

Bence iklim iç bölgeler için artık ılımana yakın ocağın sonunda sıcaklık sorunu çeken yerin iklimi karasal olarak geçemez anca fazla ılıman karasal olur o da dağlık bölgeler hatrına

Hocam bunun tek sebebi basınç dizilimleri yani bu geçen yıl da aynıydı 10 yıl öncede yani on sene sonrada aynı olacak işimize yarayan basınç dizlimi olursa sıcaklık sorunu olmaz 1 metre kar yine yağar

• Hocam ben hatırladığım kadarıyla karlı gün sayısı / yağmurlu gün sayısı özellikle son 2-3 yılda baya azaldı düşen yağış çoğunlukla yağmur olarak düşüyor kış vakti sıcaklık da bu vakitlerde genelde 2-5 derece bandında oluyor toroslarda 1500 rakımlı yerlerin kışın neredeyse her yağışı kar olarak alması lazım onlar bile sınırda kalıyor bu yıl

• Resmi Gönderi

Hocam ben hatırladığım kadarıyla karlı gün sayısı / yağmurlu gün sayısı özellikle son 2-3 yılda baya azaldı düşen yağış çoğunlukla yağmur olarak düşüyor kış vakti sıcaklık da bu vakitlerde genelde 2-5 derece bandında oluyor toroslarda 1500 rakımlı yerlerin kışın neredeyse her yağışı kar olarak alması lazım onlar bile sınırda kalıyor bu yıl

Doğrudur hocam bunu etkileyen binlerce sebeb var hocalarımız daha iyi bilirler yapacak bir şey yok hep beraber insanoğlu olarak doğayı katlettik sonuçlarını çekiyoruz

• Benim önümüzdeki sistemden beklentim şu yönde biraz karamsar konuşacağım kabul ediyorum evet gerçekten güzel soğuklar olacak ama genel anlamda kuru soğuk ağırlıklı olacağını düşünüyorum genel gidişat bizim lehimize olursa istanbul ve trakyadan çaprazlamasına tarayarak iç bölgelere doğru ilerleyeceğini beklediğim için sistemin kar açısından daha çok kütahyadan itibaren kuzey batıyı etkileyeceğini düşünüyorum belki yine ankara eskişehir dolayları etkilenir ama soğuk açısından güneyin yağış anında sınırda kalacağını sonrasında gerçekten soğuk olacağını düşünüyorum tabi sistem bize yönelirse ki zaten genelde bölgemizin güneyi ab oluşumlarından daha çok yararlanıyor o yüzden şimdiden biraz riskli bi tahmin oldu yaşadığımız yıllardaki gidişatı ve genel sibirya sistemlerini de göz önünde bulundurarak yaptım bu tahmini ki fark ederseniz gelmesi bi ihtimal olan sistem hakkında genelde sesler marmara karadenizlilerden daha çok çıkıyor umarım herkes için çok güzel olur herkes sevinir

• SnowTime bunları konuşmak için çok çok erken daha sistemin gelip gelmeyeceği meçhul

Sistem gelirse diye ekledim ve zaten genel sibirya sistemi özelliklerine değinerek kendimce beklediğim durumu belirttim

• Resmi Gönderi

Sistem gelirse diye ekledim ve zaten genel sibirya sistemi özelliklerine değinerek kendimce beklediğim durumu belirttim

Evet haklısın diyagramda da belki oluyor yağış senaryolari az ama her şey bir tepki a.b bakar Sibirya sistemlerinde yer sıcaklığı çok soğuk olur sıcaklık sıkıntısı olacağını sanmıyorum

• Resmi Gönderi

Arkadaşlar merhaba

Kusura bakmayın işlerim dolayısıyla fazla ilgilenemiyorum bölge konusuna ayın 13 sonrası hareketli günler tekrar gelecek gibi ayrıntılar hep değişeceği için girmiyorum onu kısa vadede değerlendiririz

Arkadaşlar kendine güvenen varsa bölge sorumluluğuna aday olabilirler

özelden bana yazabilirsiniz