Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Hafay'lı arkadaşlar sormadan cevaplayayım. Yine sınırda bir sistem. GFS öğlen güncellemesi şehir merkezine yaklaşık 5 cm kar verdi. Ancak ECMWF merkezi sınır olarak tuttu. Ve Harbiye, Toygarlı gibi biraz daha yüksek kesimlere 1 derece daha düşük verip kar verdi. Zaten diyagramda da görüldüğü gibi - 3 -4 bandında senaryolar var. Bu kar için yeterli olur. Ben Harbiye'den daha fazla inmesini beklemiyorum. Olursa sürpriz olur. Çok güzel olur. İhtimal şu an %50. Bugün netleşeceğini düşünmüyorum. İnşallah havada da olsa görme fırsatımız olur. Gerçekten ileride anlatacağımız bir anı olur. Hataya Mart sonunda kar yağdı diye. ?

• Şubat sisteminde hatay ve güney doğu için hep biraz biraz kar gösteren sistemler bizi çok üzmüştü.

İnşallah bu sefer istediğimiz senaryolardan biri gerçekleşirde bize kendilerini affettirirler??

10dk'lık yağış bile bi mevsimde çok değişik olacak.

• Resmi Gönderi

Dostlar selamlar. Sistem yavaş yavaş detay kazanırken bir değerlendirme yapalım. Öncelikle sistemin Mart ayının sonunda geldiğini unutmayalım. Ağaçlar birçok yerde çiçek açtı. Tarımın en çok zarar görme potansiyeli bulunan bir dönem bu dönem bu yüzden. Her ne kadar soğuk ve kar sevsek de bu gelecek sistem özellikle iç kesimlerde tarıma zarar verecektir. Soğuk bakımından neredeyse 15 dereceyi bulan bir soğumadan bahsediyoruz.

Öncelikle bu sistemde bir ışık görmüştüm. Acaba kıyılarda kar olur mu dedim. Düşük bir ihtimali takip ettim. Olmadı ama. Yine bizim klasik, artık geleneksel bir hal alan yağıştan sonra giren soğuklar bu sistemde de karşımıza tekrar çıktı. Ancak zaten bu saatte gelmeyen kar yağışına hiçbirimiz üzülmeyiz sanırım. Gerçekçi olacak olursak. Kıyı şehirlerde kar sınırını 450-500 metre bandında seyreder bu sistemde. Elbette gece geç ve sabah erken saatlerde daha düşük rakımlı yerleşim yerlerinde de karla karışık yağmur veya kar görmek imkansız değil. Adana, Hatay, Mersin gibi şehir merkezleri için soğuk girişi geç kalıyor. Kar için uygun şartlar yağış sona erdikten 6 7 saat sonra ancak oluşuyor. Şimdiki görüntüde. Elbette değişim veya olumlu gelişim ihtimali var. Ancak sıcaklık yağış anında kar değerlerine yaklaşmıyor bile. Yağışın süresinin uzama durumu olursa konuşuruz tekrardan. İç kesimler, Burdur, Isparta, Beyşehir, Akseki, Amanos Dağları, Toros Dağları gibi yerler çok güzel örtülü bir kar yağışı alacaktır. Çarşamba öğlen soğuk girişi ile karın başlamasını bekliyorum bu yerlerde. Şimdilik bu şekilde yazmış olalım. Sorularınızı iletirseniz kendi şehriniz için detay verebilirim fırsat buldukça. Hepinize iyi bir hafta diliyorum. Sağlıkla kalın?

• Bir seneyide kendim için kapatıyorum tam olarak. Yağış olarak Hatay'ın bu kadar az yağış aldığı bir sene hatırlamıyorum. Havada bile olsa kar göreceğime çok inanmıştım bu sene ama olmadı sağlık olsun. Gelecek kış Hatay'da geçireceğim son kiş olacak. Son bir Hatay'ımın karını görürsem gelecek sene çok mutlu olurum. Gaziantep'li bir arkadaşım var. Bu sene oraya yağmış sanırım ama bir daha istiyor. İnşaallah kar sınırı il olarak Gaziantep'e kadar iner. Biz zaten umudumuzu yitirdik.

Gelecek sene görüşmek üzere,

kalın sağlıcakla...

• Resmi Gönderi

Dostlar bugün öğle saatlerine doğru yağış bölge geneli şiddetini çok arttıracak. Özellikle kıyı kesimlerde hortum oluşumu ihtimali var. Sel, su baskını ve dolu riski de yüksek ihtimaldir. Dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. ⛈️⛈️