Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Sahutt, La Nina döneminde daha az yağış alıyoruz yanılmıyorsam. Bölgeye ve (sonbahar ve kış) mevsimine göre değişir mi ? Yağışı uzun vadede tahmin etmek zor biliyorum, mgm de bazen değiştirmek zorunda kaliyor .

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Sade2020 (25 Temmuz 2021 09:49).

• Sahutt kardesim

Valla bu aralar is gucten bakamiyorum

Bide pandemi olayi yuzunden isyerimi kapattim ondan dolayi aktif degilim

İnsallah bu sikinti surec gecerde herkes rahatlar...

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen jubayl (25 Temmuz 2021 19:20).

• Resmi Gönderi

Sahutt kardesim

Geçmiş olsun mu diyelim bilemedim.Allah senin ve herkesin işlerini rast getirsin abim.

• Resmi Gönderi

Sahutt kardesim

Anladım abi. Allah hepimizin yardımcısı olsun. İnşallah işlerin de toparlanır en kısa zamanda abim 🙏🏻🙏🏻

• Resmi Gönderi

Herkese iyi akşamlar. Öncelikle biraz önce bölgemizde Osmaniye merkezli bir deprem meydana geldi. Hepimize geçmiş olsun. Biz Hatay`dan depremi hissettik. Allah beterinden korusun inşallah. Konumuza dönecek olursak Bugün dahil bölgemizde uzun süredir yağış almayan birçok nokta uzun zaman sonra yağışa kavuştu. Her ne kadar etkili yağışlar göremesek de Allah'a şükür diyelim. Yağışla birlikte gelen serinleme de bu birkaç gün itibariyle etkisini yitirecek. Sıcak mı sıcak, kavurucu mu kavurucu, insanı bunaltan sıcaklara, Afrika üzerinden gelecek olan sıcak hava dalgası ile merhaba diyeceğiz. Kötü bir haberim var. Uzun soluklu bir sıcak hava dalgası bu. En azından bi 10 gün peşimizi bırakacak gibi görünmüyor. Çarşamba gününe doğru iyice sıcaktan bunalmaya başlayacağız. Hatay 37 38,Adana ve Osmaniye 41 43 , Antalya 42 44 dereceler ölçülecek. He bu sıcaklar için ne diyebiliriz? Yılın en sıcak zamanları bunlar, diye kendimizi avutsak mı bilemedim 😜😜... Ağustos'a bu sıcaklar etkisinde giriyoruz. Ve ilk haftasında da pek bir değişiklik olmayacak. Sıcak ve biz kar kış sevenler için tam manasıyla sıkıcı havalar bizleri bekliyor olacak. Görüntü bu yönde şu anlık.

Sonbahar için bir cümle kullanabilirim. Uzun vadeli modellere vs pek bakamadım. Accuweather tahmininden önce de bakmayı düşünmüyorum pek. Ancak şunu söyleyebilirim. Denizlerimiz çok sıcak... Ve bunun sonucunda bol aksiyonlu bir sonbahar bizleri bekliyor.

La Nina olayına değinceek olursam, birkaç haftaya sosyal medyaya vs düşer bu olaay. Şu an için nasıl bir etkisi olur kestirebilmek için çok erken. Hangi seviyede geleceği bizim odak noktamız şu an. Hiçbir kesinlik içeren ifade kullanılamaz şu an. Kesin bir şey varsa o da Soğuk geçecek bir La Nina sezonunu sıcak rekorları kırdıran El Nino etkisinde geçireceğimiz bir sezona hepimiz tercih ederiz sanırım. Böyle noktayı koyalım. Gelişme oldukça paylaşmayı sürdüreceğim. Hepiniz kendinize çok iyi bakın. Sağlıkla kalın 🙂🏃‍♂️🔥☀️🌡️🏜️

• Resmi Gönderi

Bir süre, hatta uzun bir süre Batı Avrupa serin hatta mevsimine göre soğuk ve yağışlı tarafa geçiyor. Ağustos'un 5 6 sına kadar en azından. Onlar çok serin ve yağışlı günler geçirecek. Ülkemiz ve coğrafyası ise sıcak ve daha sıcak ayrıca kurak günlere yarın itibariyle 10 günlük bir maceraya başlıyor. Bu süre zarfında bölgemizde dahil çoğu nokta 40 lı değerleri rahatlıkla aşacak. İç bölgelerden rekor sıcaklıklar da gelebilir. Henüz bir serin atak görünmüyor bu coğrafyaya🙂

• Resmi Gönderi

Antalya Manavgat'ta çıkan yangının şu an kapladığı alan neredeyse Antalya merkez kadar büyük bir boyuta ulaştı. Onun yanı sıra sırasıyla Osmaniye'den Adana-Kozan ve Hatay il sınırına ulaşan yangın da giderek büyüyor. Geçen hafta Afrika atağı geleceğini söylemiştik. Ve kuru, nemin %5 %6 lara düştüğünü de düşünürsek arkasına rüzgarı da alan bu yangınların önüne geçmek epey imkansız hale geliyor. Bizlerin yapabileceği sigara izmariti dahil yere veya herhangi bir yere söndürmeden atmamak, herhangi bir cam parçasını yerde bırakmamak. Ve yangın sırasında 112 acil çağrı ve 177 numaralı telefon hatlarına ihbar bildirmek. Bunlara dikkat edersek bir nebze elimizden geleni yapmış oluruz. Bu konuda bölge halkını ve bütün forum üyelerini titizliğe davet ediyorum. Özellikle önümüzdeki 10 gün.....

• Resmi Gönderi

Önümüzdeki kısa vadede hiç serinleme veya yağış namına bir şey görünmüyor. Orta vadede de serinleme maalesef yok. En azından Ağustos'un 15 ine kadar sıcak ve kuru etkisi olan Afrika etkisini göstermeye devam edecek. Bu süreçte YANGIN riski de bölgemiz genelinde devam edecek. Bir an önce önlemler alınmalı. Alınacaktır da. Ayın 15 inden sonra neler olacak göreceğiz. Detayları yarın gece aktarırım...