Üyelerin Şahsi Tahminleri

• Farkındayım vade uzun olduğu için diyagram çok değişitor, o yüzden Kesinlik vermedim orta vadeye gelene kadar bende tedbirliyim açıkcası, diğerleri gibi kesin geliyor son yüz yılın serinliği gibi abartı ifadelerde bulunmuyorum

• Kuzey kutbundaki soğukların güçlenme eğilimine girmesi sebebiyle eylül ayının ilk günlerinde 3-4 ay sonra ilk defa ülkemize 850 hpada +12 girebilir. Bu şu anlama geliyor; gündüzler hiç bunaltıcı olmaz ve geceleri üşüyebiliriz. Fakat bu dediklerimi şuan için fazla ciddiye almayın. Uzun vadede nasıl bir serinleme olacağı belli olmaz. Sadece ufak bir öngörü.

tengizman  Eren

Bugünün görüntüsü, gördüğünüz gibi kuzey kutbunda soğuklar zayıf fakat 3-4 eylül tarihlerine geldiğimizde;

gfsnh-1-6 (2).png

3 eylül günü soğukların bir kaç tık daha güçlenmiş olduğunu görüyoruz bu da şu anlama geliyor afrika ve basra her ne kadar etkisini hala korusada kuzeyden artık daha güçlü serinlemelerin ülkemizi ziyaret etmesi olası.

gfsnh-1-348.png

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen dark and cold (20 Ağustos 2024 14:21).

• Kuzey kutbundaki soğukların güçlenme eğilimine girmesi sebebiyle eylül ayının ilk günlerinde 3-4 ay sonra ilk defa ülkemize 850 hpada +12 girebilir. Bu şu anlama geliyor; gündüzler hiç bunaltıcı olmaz ve geceleri üşüyebiliriz. Fakat bu dediklerimi şuan için fazla ciddiye almayın. Uzun vadede nasıl bir serinleme olacağı belli olmaz. Sadece ufak bir öngörü.

gfsnh-1-348.png

güneş açıları ve güneşlenme süresinin azalması nedeniyle zaten Ağutos' un son günlerinden itibaren birz serinleme hissederiz, keza mevsim gereği kuzey kutbunda soğuklarda güçleniyor. Basınç yerleşimleri de uygun olursa +10 da girebilir, +8de, ancak bunun için henüz erken. Görünen ise her türlü Ekim ilk yarısına kadar kurak ve görece olarak ılık bir sonbahar bekliyor bizi.

• güneş açıları ve güneşlenme süresinin azalması nedeniyle zaten Ağutos' un son günlerinden itibaren birz serinleme hissederiz, keza mevsim gereği kuzey kutbunda soğuklarda güçleniyor. Basınç yerleşimleri de uygun olursa +10 da girebilir, +8de, ancak bunun için henüz erken. Görünen ise her türlü Ekim ilk yarısına kadar kurak ve görece olarak ılık bir sonbahar bekliyor bizi.

Sizin tahmininize saygısızlık yapmak gibi olmasın fakat ben mevsimlik tahminleri fazla ciddiye almıyorum. Bu denli uzun vadeli mevsimlik tahminlerin tutma olasılığı elbette var fakat bir o kadar da yanılma payı var. O yüzden mevsimlik tahminlere temkinli yaklaşıyorum.

• Sizin tahmininize saygısızlık yapmak gibi olmasın fakat ben mevsimlik tahminleri fazla ciddiye almıyorum. Bu denli uzun vadeli mevsimlik tahminlerin tutma olasılığı elbette var fakat bir o kadar da yanılma payı var. O yüzden mevsimlik tahminlere temkinli yaklaşıyorum.

Eylül-Ekim in göreceli olarak kurak ve ılık geçeceği benim tahminim değil, tüm modellerin ortak tahmini neredeyse ve bu da uzun vade sayılmaz. Mevsimlik tahminlere gelince. Herhangi bir veri paylaşımı, araştırma ve bilgilendirme olmadan yapılan mevsimlik, aylık, haftalık hatta günlük tahminlere bende karşıyım. Ancak tahminlerde emek verilip çeşitli verilerle bazı tezlerin ortaya konulduğu mevsimlik tahminlere tutsa da tutmasa da saygı gösterilmesi taraftarıyım. Arada bir orta ve uzun vadeli kısa tahmnlerde bulunsam da yaklaşık 5 senedir ciddi bir kış mevsim tahmini yapmıyordum. Aşağıdaki tahminde olduğu gibi arada tutturduğumuzda oluyor.

2016-2017 Türkiye Kış Tahmini
    Belkide herkesin memnun olduğu son kışı 2011-2012 kışıydı. Ondan sonraki kışlarda, 2014 hariç tatminkar kar yağışları görülsede, özelikle 2012 sonrasındaki…
    tengizman.wordpress.com