Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Modellerin kafası çok karışık.Önlerini göremiyorlar.Temkinli bir şekilde takibe devam.Benim için kış kasım ayında başlar.Aralıkta ise kesinlikle kar yağmasını beklerim.Konumumda akşamın erken saatlerde hava kararır birde üstüne kar yağarsa tadından yenmez.Velhasıl her şey o kadar değiştiki.. Mart ayını sık sık soğuk ataklarla geçireceğiz gibi.Mart ayında 2 sistemmi yoksa aralık ayında bir sistemmi deseler kesinlikle aralık derim.2016 aralık ayının alnından öperim.Mart ayında gelen sistemin kelebek gibi canı azdır.Gündüzlerin uzaması güneşin geliş açısı vs.İnşallah bölgemizde tarım ürünlerini sıkıntıya sokacak zamanda soğuk olmaz...

• Benim okulun önü sistem sonunda 70 cm kar örtüsü oluşmuştu :) Hatırladığım kadarıyla 5 gün ya da 6 gün tatil olmuştu okullar

Zonguldak 17 Ocak 2012

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• GFS ayın 20 sinde sanki bir şey gönderecek gibi ama uzun vade daha çok değişir

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Hocam Model sayfasına bir sinoptik attım benzerlikler var İzlanda baskısı nı azaltıp YB biraz daha iyi hal alsa o sinoptik gibi bir tarz ile gelebilir de ne dersiniz Fevzi Burak

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Hocam Model sayfasına bir sinoptik attım benzerlikler var İzlanda baskısı nı azaltıp YB biraz daha iyi hal alsa o sinoptik gibi bir tarz ile gelebilir de ne dersiniz Fevzi Burak

Fark baya fazla onun gibi olması için 40 fırın ekmek yemesi lazım hem de 1951 i atmıştınız sanırım o zaman aylardan ocakken şuanda ise marttayız bunu da göz önüne almak lazım hala modeller arasında farklar var ama sıyırıp geçen bir sistem olma ihtimali var gibi batıdan ziyade daha çok orta ve doğu bölgeleri etkiler gibi duruyor ki çıkan ecmwf haftalık tahminleri de bunu destekliyor ay ortası bir salınım daha olabilir ancak genel olarak bir pozitif endeks havası var ve bu durumda yağışlarımız da kısılıyor yağış alabilsek iyi olacak. Şahsen bana sorsalar pozitif mi negatif mi diye bölgemiz adına pozitif endeks genelde daha iyidir sıcaklıklar batıda yüksek seyrederken bölgemizde düşük olabiliyor denizel yağışlar da olabiliyor arada sırada negatif endekste batı bölgelerde yağışlar iyi oluyor ama genelde bölgemiz sıcak tarafta kalıyor hatta bu sene de yaşadık bazen yağışlar kıyı egede takılı kalıyor orta ve doğuya ilerleyemiyor gibi gibi negatif daha çok batıyı mutlu ederken pozitif ise doğuyu daha çok mutlu eder mart ayında ise pozitif endeks baskın olacak gözüküyor arada güzel yağışlar da koparırsak en azından mevsim normallerinde bir mart ayı olabilir