Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

IMG_20210213_220446.jpg

5-15 cm 20-25 yer yer 30 cm 40-45 cm

Evet dostlarım. Abilerim. Kardeşlerim. Bu sistemde bir farklılık olsun dedim. Ve ilk haritalı tahminimi hazırladım. Başarı sağlarsam haritalı tahmin yapmaya devam ederim sistemler boyunca.

Antalya : Antalya şehir merkezi için bir renklendirme yapmadım. Çünkü orası için pek bir kar beklentim bulunmuyor. Maalesef bölgeye sağlam soğuk girişi olduğunda yağış ömrünü tüketmiş oluyor. En iyi ihtimalle yağışın son demleri karla karışık yağmura belki hafif kara çevirir ve bitirir. Ancak 600 mt ve üzeri rakımda çok güzel örtü oluşumu gözlemlenecektir. Akseki tarafları metreye oynar.

Mersin : Mersin merkez için de bir renklendirme yapmadım. Çünkü orada da örtülü kar ihtimali yok. Ancak merkez yağışın sonlarında hafif kara çevirecek ve yağış sona erecek. Yani Mersin merkez de kar görecektir bu sistemde şu anki çıktılara göre. Rakım 750 mt ve üzerinde 30 35 cm kar kalınlığı ölçülebilir.

Adana : Adana için birkaç güne kadar kar ihtimalini konuşabiliyorduk. Ancak vade yaklaştı. Ve yavaş yavaş kar ihtimalinin mümkün olmadığı göründü sayısal modellerde.

Pozantı ve çevresinde 10 cm ve üzeri kar yağışı ölçülecektir.

Tufanbeyli ilçemiz . Yaklaşık 70 cm leri görebilir. ?

Kahramanmaraş : Kahramanmaraş için beklentim kar yağışının çarşamba akşamına doğru başlayıp sabaha kadar merkezde yaklaşık 5 ila 10 cm kar örtüsü oluşmasıdır. Ancak bu şehrimiz ile Osmaniye çok belirsiz hala. Olumlu değişim görebiliriz. Aynı şekilde olumsuz değişim de olsa güncelleyip yazarız buradan.

Osmaniye : Osmaniye ve çevresinde de havada kar görme olasılığı bulunuyor. Çarşamba akşamı yağış sorunu olmayacak gibi. Sıcaklık sorunu da olmazsa birkaç saatlik seyirlik bir kar söz konusu.

Göller Yöresi(Isparta-Burdur) : Bölgenin Tufanbeyli ilçesiyle birlikte en şanslı yeri. Yer yer 25 30 cm kar örtüsü gözlemlenebilir.....

Şimdilik bu şekilde. Bu şehirler ile ilgili sorularınız varsa gece yarısından sonra cevaplayabilirim.

• Resmi Gönderi

HATAY ÖZEL TAHMİNİMIMG_20210213_220413.jpg

Şimdi haritayı küçültemediğim için biraz büyük oldu. Öncelikle affola.

1-4 cm 5 - 8 cm 10-15 cm arası

Bölgede çoğunluk Hatay'lı olduğu için Hatay özel tahmini yapma gereksinimi duydum. Şimdi öncelikle bu tahminin yanılma payı %45 tir. Bunu belirteyim öncelikle.

Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Arsuz sahil kesimi ve rakımı düşük olan diğer ilçelerimiz için uygun kar şartları oluşumu mevcut son çıktılara göre. Önümüzdeki çarşamba akşamından perşembe öğle vakitlerine kadar aralıklı hafif ve orta kuvvetli kar görülecektir. Yer yer 2 3 cm lik örtü oluşabilir. Yoğunluğa bağlı olarak elbette cm değişim gösterebilir. HİÇ DE OLMAYABİLİR!

Hassa, Belen, Dörtyol ve şaşırtıcı gelecektir ama İskenderun gibi yerlerde yine üstte belirttiğim gibi Çarşamba akşama doğru uygun kar şartları oluşumu görebileceğiz. Hassa gibi konumu yüksek yerler 20 ila 30 cm yi zorlar.

Ancak neden İskenderun?

Çünkü soğuk dalga girişini kıyıdan yapıyor. Kıyı kesimlerde ise yağışın süresinin daha fazla kar olarak düşmesine sebep oluyor. Yer yer 5 ila 6 cm örtü oluşacaktır orada da.

Ancak arkadaşlar. Modeller bu tarz sistemleri çözemeyebiliyorlar. Geçmişte de örnekleri var. Ben risk alıp bu tahmini hazırladım. Tutacağını da düşünüyorum. Destek verip beğeni atan herkese teşekkür ederim. Her türlü soruyu sorabilirsiniz sistem ile alakalı. Yapıcı eleştirilere de kesinlikle açığım

Sağlıklı huzurlu ve mutlu bir hafta diliyorum....