Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Selamlar dostlar. Her zamanki gibi yine bir Pazar akşamı önümüzdeki haftaya bir projeksiyon açacağız. Gelecek olan önce kavurucu sıcak, ardından da kar ve kış soğuğu hakkında konuşacağız. Öncelikle geçen hafta bir değerlendirme yapamadım. Ama geçen haftada bölge geneli yine güzel ve aralıklı sağanak yağmur aldı. Kışın ilk yarısına nazaran güzel bir bahar başlangıcı yaptık. Nisan'a da keza yağışlı girdik. Bölgenin geneli sağanak yağış aldı.

Peki önümüzdeki hafta bizleri nasıl bir hava bekliyor?

-Önümüzdeki haftaya ılık başlıyoruz. Nisan normallerinde ve yer yer 1 2 derece üzerinde bir başlangıç yapıyoruz.

-Haftaya bölgenin Antalya dışında neredeyse tamamı açık, az bulutlu giriyor.

- Yarın Antalya taraflarında aralıklarla

yağmur geçişleri olacak. Bölgenin geri kalanında Cuma gününe kadar kayda değer bir yağış söz konusu değil.

-Salı günü itibariyle güneyden gelecek sıcak hava dalgası sıcaklıkları hissedilir derecede (yer yer 5-10 derece) arttıracak.

- Tam anlamıyla sezonun ilk sıcak atağı törpü yemiş de olsa geliyor diyebiliriz.

-Ancak yazlıkları hemen hazırlamayın ?. Çarşamba deniz havası yaşayacakken perşembe yeniden kış şartları geri dönecek. Ve sıcaklıkları 10 15 derece birden düşürecek. Deniz keyfimiz de sadece 1 gün sürecek?.

- Ben şahsen Adana merkez istasyonunun Çarşamba günü 30 dereceyi bulacağını düşünüyorum. CAN güzel istasyon ?.

-Cuma günü de soğuğun bölgeye girişiyle birlikte başlayacak olan yağış Beyşehir, Seydişehir, Tufanbeyli, Pozantı ve dağlarda kar şeklinde olacaktır. Bölgemize de son bir kez selam verip veda edecek artık kar yağışı.

-Özet geçecek olursak önce yazlıklar sonra kışlıklar 24 saat içerisinde değişiyor. Salı Terlik-Şortla gezerken Cuma günü kalın mont - yağmurluk-bot ile gezeceğiz.

Velhasılkelam durum şimdilik bu şekilde. Ani değişimler olmazsa bölgenin iç ve yüksek kesimleri güzel bir seyirlik ve çimlerin üstünde tutan bir kar yağışı görebilecek son bir defa.

Okuyan arkadaşlar emeğe karşılık bir beğeni atmayı çok görmezsiniz sanırım ?

• Resmi Gönderi

Sahutt hocam kar miktarı bakımından tahmininiz nedir mgm 5-20 cm yüksekleri ise 20-40 demiş, burası için tahmininiz nedir ?

Mgm güzel demiş. Daha fazlası olacağını düşünmüyorum. Bilek boyu bir örtü, yükseklerde diz boyu örtü bekliyorum

• Resmi Gönderi

Doğu Akdeniz’de Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Adana ve Mersin çevreleri ile zamanla kıyı kesimleri başta olmak üzere Hatay’da yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların 1000 m üzeri yüksek kesimlerde (Toroslar mevkiinde ) yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yüksek kesimlerde buzlanma ve don, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

09.04.2021 23:00-10.04.2021 23:59

Hadisenin Şiddeti

Kuvvetli Yağış

Oluşması Muhtemel Riskler

Ulaşımda Aksamalar - Su Baskını - Yıldırım - Buzlanma

Dağlar son bir kez beyaz gelinliği giyecek. ?

• Resmi Gönderi

Sahutt hocam biraz çatıları biraz arabaları örttü bu yağış ne zaman olur sizce ? öğleden sonra akşama kadar mı mgm nün dediği gibi ?

Yani bir baktım da Ecmwf bu dakikadan sonra yağış olmaz demiş. GFS yağış daha devam edecek demiş. İCON çok cılız yağış vermiş. Ancak MGM abimizin kısa vade tahmininde yanıldığını pek görmedim ben

• Resmi Gönderi

09 Nisan 2021 20.00

11 Nisan 2021 12.00

Kuvvetli ve yükseklerde yoğun (5-20 cm, yükseklerde 20-40 cm) olmak üzere kar yağışları beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Diye bir tahmin yapmış MGM. Yani yarın 12 ye kadar.Screenshot_20210410-113052.jpg

Şu da 3 günlük tahmini. MGM 3 günlük tahminde de yanılırsa kapatsın kepenkleri. ??

• Aşırı kar yağışından dolayı Adana'dan Pozantı istikametine iniş ve gelişler kapandı! Kar lastiği ve zincir olmadan yola çıkmayın sevgili Adanalılar! (:

171130480_3846331615488200_8932060373543735760_n.jpg

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Resmi Gönderi

Toca_Tr23 nedir bu şanssızlık!? Konya'da 40 cm yi aşan yerler var. Keza Seydişehir de güzel bir örtüye sahip şu an. Beyşehir 2dir hayal kırıklığı yaratıyor. Sebebi Göl sanırım. Çünkü aynı sıcaklıkta size yakın noktalar yoğun kar ve örtü alırken sizde böyle olmasının başka mantıklı açıklamasını bulamıyorum ben.

• Resmi Gönderi

Toca_Tr23 nedir bu şanssızlık!? Konya'da 40 cm yi aşan yerler var. Keza Seydişehir de güzel bir örtüye sahip şu an. Beyşehir 2dir hayal kırıklığı yaratıyor. Sebebi Göl sanırım. Çünkü aynı sıcaklıkta size yakın noktalar yoğun kar ve örtü alırken sizde böyle olmasının başka mantıklı açıklamasını bulamıyorum ben.

Gölün etkisi vardır.

Neden derseniz fazla anlamasam da kar yağışında etkin rol oynuyor.

Bitlis ve Tatvan kardan yıkılıyor ama yakın olan Ahlat ve Adilcevaz da kar az oluyor.

Van Gölüne sıfır buralar.Gölden uzaklaştikcs kar etkisi fazla oluyor.Bunu oralarda yaşayarak gördüm.

Soğuk varmı? Var.Kar yağıyor mu? Yağıyor ama Bitlis ve Tatvan kadar kar yağışı ve Birikim olmuyor.