Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Selamlar dostlar. Kısa bir değerlendirme yapalım. Az önce güncellemesi tamamlanan modelleri inceledim. Çok sıcak atak görünmüyor en azından. 40 ı geçmeyeceğiz 😃. Hatta ve hatta GFS nin söylediği gibi yüksek yüksek ihtimalle hafta sonuna doğru 8 - 10 derecelik bir soğuma söz konusu. Sıcaklıkları 20 derecelere kadar çekebilir bu soğuk hava dalgası. Beraberinde yağış da getirebilecek bir potansiyele sahip şu anki veriler ışığında. Elbette takipteyiz. Bir değişiklik olursa tekrar bakarız duruma. Ama benim de beklentim hafif bir soğuma ve lokal yağış geçişleri.... Onun öncesinde bir sıcak atağımız var. Sıcaklık çoğu yerde 33 35 dereceye ulaşabilecek hafta içinde. Şimdilik durum bundan ibaret. Detayları aktarmayı sürdüreceğim. Takipte kalın. Sağlıkla kalın. 🙂🙂

• Resmi Gönderi

Size bahsettiğim soğuma diyagramda da bariz bir şekilde görünüyor... Kırmızı ile işaretledim. Ortalama 850 sıcaklığı 12 13 derece. Yani merkez için konuşuyorum. Yaklaşık 20 derece civarında. Mayıs ayında 40 derece yerine 20 dereceyi tercih ederim. 😃😃IMG_20210517_124358.jpg

• Resmi Gönderi

Ve modeller o tarihe bölge geneli sağnak yağış geçişleri vermiş. Ancak Batı Akdeniz'de yağış bölgenin doğusuna göre daha az. Daha yerel görülecek gibi görünüyor. Isparta ve Burdur güzel yağış alacak. Öyle görünüyor. Ayrıca Hatay ve Adana merkezde öteki merkezlere göre daha fazla yağış alıyor şu görüntüye göre

• Resmi Gönderi

!! DURMUYORDU

TEKRAR KAR GELİYOR....

GELECEK OLAN SERİN VE YAĞIŞLI SİSTEMDE ADANA'NIN EN KUZEY, MERSİNİN KUZEY VE KARAMAN'IN DOĞU KESİMLERİNDE BİR KEZ DAHA KAR YAĞIŞI GÖRÜLEBİLİR. (+1550 mt.) RAKIMDA GÖRÜLECEK OLAN KAR YAĞIŞI SİSTEMİN ROTASINA BAĞLI OLARAK BİR KEZ DAHA BEYAZ ÖRTÜ BIRAKABİLİR. :kar:

• Resmi Gönderi

Anlık görüntülerde hafta sonu bölge genelinde gök gürültülü sağanak yağış ihtimali söz konusu. Ancak yağış çok şiddetli görünmüyor. Çok aşırı bir yağış yok. Bu yüzden uyarı yapmaya da gerek olduğunu düşünmüyorum 🙂

• Resmi Gönderi

Mayıs da bitiyor yavaş yavaş. Bahar bitti bitecek. Bahar gibi bahar geçirdik fikrimce sıcak geçen birkaç sene sonra. Geçen Mayıs ayında 40 dereceyi gördük mesela. Ama bu sefer 30 larda geçirdik Mayıs ayını. Birkaç sefer soğuk atak da geldi... Yağış da bu bahar ayında özellikle Mayıs ayında bölgemizi adeta unuttu. Yeni normal dediğimiz olayda da zaten Nisanın büyük bölümü ve Mayıs'ın tamamı yağışsız geçiyor. Yaz mevsimini hiç saymama gerek yok zaten. Ama sıcaklık konusunda geçen yıllara göre gayet iyi bir bahar geçirdiğimizi düşünüyorum.

Bugün gece önümüzdeki hafta için değerlendirme yapmayı düşünüyorum. Mayısı nasıl bir hafta ile bitireceğimizi konuşuruz. Ayrıca Haziran ayında bizleri nasıl bir süreç bekliyor? Sıcak mı geçecek? Bunları da tartışırız. Beklemede kalın 🙂

• Resmi Gönderi

Sahutt

Eline emeğine sağlık

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

Selamlar sevgiler dostlar. Klasikleşen Pazar gecesi haftalık değerlendirmemizi yapalım 🙂. Ayrıca Haziran ayı için de ufak bir perde açarız.

Öncelikle Mayıs ayını bölge geneli sakin kapatacak. Bu hafta bölgenin hiçbir yerinde kayda değer bir yağış olmayacak. Hatta neredeyse hiç yağış olmayacak. Ama çok da sıcak geçirmeyeceğiz. Mevsim normallerinde sıcaklıklar ile bu haftayı kapatacağız. Hafta içi kıyılar 29 30 derecelerde.... İç kesimler 26 27 derecelerde geçirecek bu haftayı. Salı ve Çarşamba ufak bir sıçrama olabilir. Sıcaklıkları 1 2 derece arttırabilir. Ancak Cuma gününe doğru 4 5 derecelik bir serinleme olacak tekrar. Yani bir aşağı bir yukarı gidip gelecek sıcaklıklar. Uzun lafın kısası mevsim normallerine yakın, sıcak ve kurak bir hafta bizleri bekliyor. Hafta sonuna doğru bir serinleme ihtimali mevcut. Ona Çarşamba günü bakarız.

Durum şimdilik böyle

Gelelim Haziran ayında bizleri nasıl havalar bekliyor?

Öncelikle Haziran ayı için pek aksiyon beklediğimi söyleyemem. Genel olarak sakin, kurak ve mevsim normallerinin üstü(1.5 2 derece) sıcak geçmesini bekliyorum. Ancak şunu da belirtmek istiyorum. En azından 1 yağışlı sistem beklentim var Haziran ilk yarısında. Modellere de yansır bir süre sonra. Bakalım bekleyip görelim. Onun dışında yağışsız ve sıcak yani Meteorolojik anlamda gayet sıkıcı bir ay bizleri bekliyor 😃😃. Durum şimdilik bundan ibaret. Hepinize hayırlı geceler diliyorum... Kendinize çok iyi bakın... Sağlıkla kalın...

• Resmi Gönderi

Sahutt eline sağlık

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"