Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Haziran için ayın ilk haftasında bir sıcak atak ihtimali mevcut. Aşırı sıcak atak desem yeridir. Özellikle bölgenin doğusu için. Sıcaklıkları 34 35 lere kadar yükseltebilecek bir atak. Elbette henüz bu bir ihtimal. Ancak yüksek bir ihtimal. Hemen sonrası için görüntüler daha iyi. Daha serin ve sakin havalar bizleri bekliyor olabilir. Takipteyim. Gelişme oldukça yazar çizerim. ☀️🌞🌡️

• Haziran için ayın ilk haftasında bir sıcak atak ihtimali mevcut. Aşırı sıcak atak desem yeridir. Özellikle bölgenin doğusu için. Sıcaklıkları 34 35 lere kadar yükseltebilecek bir atak. Elbette henüz bu bir ihtimal. Ancak yüksek bir ihtimal. Hemen sonrası için görüntüler daha iyi. Daha serin ve sakin havalar bizleri bekliyor olabilir. Takipteyim. Gelişme oldukça yazar çizerim. ☀️🌞🌡️

İstanbul vs kaç derece ölçülür

• Resmi Gönderi

Haziran için yaptığım tahmin şu an daha net görünüyor. Haziran ilk haftası bir sıcak bir de serin atak beklediğimi söylemiştim. Aynen geçerlidir. Sadece sıcak atak bir tık daha zayıf. Serin atak tüm Türkiye için geçerli. Detayları Pazar vereceğim🙂

• Resmi Gönderi

Bu arada Haziran ayını kapsayan tahmin neredeyse hazır. Haziran ile ilgili her türlü araştırmalarımı sizlerle pazar gece paylaşacağım.. 1.5 haftadır fırsat buldukça uğraşıyorum açıkçası. Sizlerin de beğeneceğini düşünüyorum.. Bu hafta için de yarın gece detay veririm. Aylık tahmin ile karışık olmamaları adına.. Takipte kalın🙂

• Resmi Gönderi

Herkese selamlar. Bu hafta havalar önce sıcak sonra daha serin seyredecek. Hafta başı 32 33 dereceler ölçülecek bölge geneli. Güneşin altında uzun süre kalınmamalıdır. Daha sonra Çarşamba Perşembe günlerine doğru havalarda hissedilir derecede soğuma bekliyorum. Ayrıca birçok şehirde Çarşamba /Perşembe günü yerel sağanak yağış geçişleri de görülebilir. Haziran ayına çalkantılı havalarla geçiş yapıyoruz kısacası. Haziran ile ilgili geniş tahminimi yarın sizler ile paylaşacağım. Herkese iyi akşamlar diliyorum.... 🌞⛈️

• Resmi Gönderi

Sahutt

Aleyküm selam, eline sağlık.

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

~Akdeniz Bölgesi Haziran Ayı Genel Tahminim ~

Herkese hayırlı akşamlar diliyorum. Bir 5 dakikanızı ödünç alacağım da😃. Haziran ayına geniş bir perde açalım istiyorum. Öncelikle Haziran ayında da kuraklık maalesef ne bölgemizi ne de ülkemiz coğrafyasını terk edecek gibi görünmüyor. Evet zaten ne bölgemiz ne de ülkemiz için Haziran ayı bol yağışlı geçen bir ay değil. Nadiren birkaç yağışlı sistem gelir. Ve az da olsa yağış bırakır. Keza Mayıs ayı da öyledir. Ancak bu geçtiğimiz Mayıs ayında 2 kere yağış düştü bölgemize. Haberimiz bile olmadı. O kadar az yağış oldu ki yerleri bile ıslatamadı. Kış mevsimi boyunca bahsettiğimiz, bas bas bağırdığımız su tasarrufu olayı şu an hepimiz için hayati bir önem taşıyor. Kış mevsimini az çok toparlayarak, birkaç bol yağışlı sistem alarak kapatmamıza rağmen, suyu israf etmememiz gerektiğini söylemiştik burada defalarca. Bahsettiğim kuraklık riski tarım işi ile uğraşan çiftçilerimizi elbette olumsuz etkileyecektir. Ancak bu kuraklık yalnızca üreticiyi değil, aynı zamanda bizleri yani tüketiciyi de her anlamda olumsuz etkileyecektir. Herkesi su tasarrufu yapmaya, suyu kullanırken daha dikkatli olmaya davet ediyorum buradan.

SICAKLIK

Sıcaklığın bölgenin iç kesimlerinde normallerinin 2 ila 3 derece üzerinde, Batı Akdeniz'de 0.5 ila 1 derece üzerinde olmasını bekliyorum. Doğu Akdeniz'de ise hemen hemen mevsim normallerine yakın olmasını bekliyorum.

IMG_20210529_203506.jpg

Mevsim normalleri

Normallerin 2 ila 3 derece üzeri

Normallerin 0.5 ila 1 derece üzeri

Sıcaklık beklentim bu şekilde az çok. Yağış durumuna geçecek olursak ;

YAĞIŞ

Yağış durumunda ise özellikle iç kesimlerde mevsim normallerinin çok altında Batı Akdeniz'de mevsim normallerinin biraz üzerinde, Doğu Akdeniz'de ise mevsim normallerine yakın olmasını bekliyorum.

IMG_20210529_205216.jpg

Mevsim normallerinin biraz üstü

Mevsim normallerinin altı (Çok ciddi kuraklık riski)

Mevsim normalleri civarı

ÖZET:

Uzun lafın kısası dostlar sıcaklıklar mevsim normallerine yakın kuzey şehir ve kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, yağış ise Batı Akdeniz'de mevsim normallerinin biraz üzerinde, Doğu Akdeniz'de mevsim normallerinde, Kuzey kesimlerde ise mevsim normallerinin altında seyredeceğini düşünüyorum.

Tekrar tekrar, üstüne basa basa söylüyorum... Su tasarrufu kaçınılmaz... Özen göstermezsek ileride sıkıntı çekebiliriz. Kuraklık çok ciddi boyutlara ulaştı. Herkesin bu konuda özen göstermesi çok önemli......

Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Elimden geldiği kadarıyla sizlere en iyisini sunmaya çalıştım. Resimlere mobilden kendim renklendirme yaptığım için ufak tefek sıkıntılar olabilir 😄. Kimse bir beğeniyi çok görmez bu paylaşım için sanırım. 🙂.

Kendinize çok çok iyi bakın. Sağlıkla kalın. Hoşçakalın.... 🌬️